This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Blogg: Livet som fersk kontinentalrytter
Flotte forhold: Som kontinentalryttere får vi se mange flotte steder. Portugal er hittil favoritten!

Slik har Coop ØsterHus-rytteren opplevd de første rittene i år.
Av: Andreas Sandnes Olsen
2016 blir min første fulle sesong for Coop-Østerhus. Spenningen er stor nå som de første rittene braker løs. Heldig som jeg er ligger forholdene nå 100 prosent til rette for å prestere optimalt på sykkelsetet. Fokuset er fullstendig rettet mot å sykle fortest mulig. Treningssamlinger i sydlige strøk, det beste sykkelutstyret, og muligheten til å sykle flere store ritt sammen med helt råe lagkamerater gjør meg mer motivert enn noen gang. Sjansen jeg har fått i Coop-Østerhus skal gripes helhjertet. Forskjellen er stor sammenliknet med fjoråret. Da syklet for TVK og gjennom vinteren jobbet 100 prosent på Sportshuset i Bodø. I høst forandret tilstanden seg med flytting på hybel i Trondheim og studieliv, samtidig som jeg fikk sjansen til å sykle høstsesongen som stagiare for Coop Østerhus.
- LES OGSÅ: Slik har Coop Østerhus trent i vinter
(Artikkelen fortsetter under bildet)

Grunnen til at jeg valgte Trondheim var mest av alt for å steppe opp sykkelsatsningen et hakk, samtidig som jeg skulle komme i gang med studier. Etter mange timer alene langs landeveiene i Bodø var jeg rimelig klar for et litt større treningsmiljø. Å ha muligheten til å trene med andre kontiryttere, og ikke minst gutta fra TVK er en herlig forandring fra tiden i Bodø da jeg stort sett alltid dro rundt alene på et begrenset antall veier.
Med tanke på studiene visste jeg også at NTNU er veldig ivrige på å tilpasse studieløpet for idrettsutøvere. Jeg studerer nå 50 prosent medievitenskap, men har vært et sjeldent syn i forelesningssalene, da jeg har tilbragt det meste av høsten og nyåret i henholdsvis Belgia og Benidorm.
- LES MER: Alle Coop ØsterHus´ blogger
Fordelaktig er det også at jeg har treneren min – TVK-ildsjel Terje Tho en trilletur unna. Slik kan vi jobbe sammen enda tettere enn tidligere. Nye tiltak for å bli en bedre syklist har vi gjort – nye elementer som styrketråkk og beinstyrke er nå innført i treningen, kombinert med generelt større mengder enn tidligere. Nå som jeg ikke lenger trenger å stå oppreist på sportsbutikk hele kvelden etter trening, har jeg muligheten til å kjøre på med enda mer mengder. Å ta det helt kult på hybelen etter trening funker mye bedre. Går som oftest i kaffeslabberas med samboer og kompis André Navjord, som jeg tidligere konkurrerte langrenn med. Går som regel i sport, serier eller tullprat om alle mulige uviktige tema.
I skrivende stund har vi i Coop-Østerhus kommet i gang med rittsesongen. Forrige helg braket det løs med sesongstart i Nederland og Frankrike; Ster Van Zwolle og GP Lillers. Reiseprosedyren ganske som vanlig; stå opp grytidlig for så å subbe halvt levende bort til flybussen for å rekke sjuflyet fra Værnes sammen med pendlerne. Etter en transfer i Oslo møter jeg resten av laget på Joe & The Juice på Kastrup. Herlige «ravevibes» og en usedvanlig gira betjening sørger som vanlig for god stemning.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

Utpå ettermiddagen er vi vel fremme i Zwolle i Nederland for å sykle årets første ritt. Her får vi endelig teste årets rittsykkel – Ridley Fenix SL med Mavic Cosmic karbonhjul. Raskeste sykkelen jeg noen gang har sittet på! Romkamerat denne helga ble «legenden» Magnus Børresen. NASA-oppskytninger og livestreams fra ymse hundeløp verden over er kost man bare må innfinne seg med.
Sesongåpningen gikk til slutt sånn passe for laget. Lite vind i Zwolle sørget for å holde feltet samlet, og tross et heroisk bruddforsøk fra Håvard Blikra endte det i samlet spurt, der til slutt nesten hele laget ble hindret i massevelt,. Dagen etter, i GP Lillers ble det også bare nesten; Håvard endte på en flott syvendeplass etter en hel dag i brudd, der han ble hentet av en større gruppe mot slutten, men klarte å bite seg fast og ta spurten i gruppa.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

I skrivende stund befinner vi oss i Portugal. Vi har allerede unnagjort et ritt; GP Liberty Seguros. Her løsnet det endelig med etappeseier GP til August Jensen, og til slutt en solid sammenlagtseier. Jeg klarte også å karre meg inn til en sjetteplass første etappe. I dag braker det løs med nytt etapperitt, Volta Ao Alentejo. Et femdagers etapperitt som vi håper å være 100 prosent klar til etter to dager på spa-hotellet Monte Filipe. Satser på at eukalyptusbadstua gir en sinnssyk effekt. Det ryktes brudd på undertegnede i dag.