Topptest: Nakamura Platinum Custom

Til tross for sitt asiatisk-klingende navn er Nakamuraen en norskutviklet sykkel. Med sine 7,7 kg er den laget for deg som har planer om å sykle ordentlig raskt.



Score 4 / 10




Pris: 39.999,-

Teori:
Mye nytt er det ikke på 2010-modellen av Nakamura Platinum Custom, men de få endringene som er gjort, er viktige. Den mest merkbare endringen er todelt krank. Dette vitner om at sykkelen ikke er for deg som lunter rundt i skogen i gangfart. Den andre viktige endringen som er gjort er at sykkelen har fått to centimeter lengre vandring. Vandringen i Manitou R7-gaffelen er nå på 100 millimeter, det gir deg litt mer å gå på når det går fort bortover og nedover i ulendt terreng. Ramma er tilsynelatende pent laget og veier litt under kiloen. Her er det tenkt lav vekt hele veien, blant annet med Notubes ZTR Olympic-felger på American Classic-nav. Akslingene kommer fra KCNC og er laget av titan. Krankgiret er Sram XX som er spesiallaget for to klinger. Men det er også det som finnes av XX på denne sykkelen. Det betyr at man ikke får glede av 10 klinger bak. Når det er sagt så er ikke dette noe problem når letteste gir er 27 - 32. Sykkelen kommer med Stan´s The Raven-dekk som veier litt over 400 gram. Dette er utpregede grusdekk som også funker på stien, så lenge det ikke er altfor vått eller løst. Til tross for at sykkelen bare veier 7,7 kilo (uten pedaler), ser det ikke ut til at det er gjort noen kompromisser når det kommer til soliditeten på utstyret. Med en pris på 40 laken ligger Nakamuraen godt an i forhold til konkurrentene når man ser hva man får for pengene. Det som er verdt å merke seg er at Nakamura Platinum Custom har en tvillingbror ved navn Diamant Apex T1. Denne er identisk med Nakamuraen, bortsett fra at lakken er annerledes.


Praksis:

Det er ikke til å komme utenom at den lave vekten merkes når du virkelig skal kjøre på. Det går fort oppover og det går fort bortover. Med Raven-dekk og lett hjulsett går det virkelig unna! Ramma kjennes superstiv både på godt og vondt. Her forsvinner ikke noe kraft i tråkket og akselerasjonen er fantastisk. Baksiden av medaljen er mindre komfort. Skal du sykle langt på stier og i slagete terreng får kroppen kjørt seg. Det er mildt sagt lite fleks i bakramme og setepinne som gjør turen mer komfortabel. Sykkelen fortjener, etter vår mening, fjernstyrt lockout på gaffelen fordi det er så fristende å reise seg for å trå til litt ekstra. Ellers er gaffelen fin med 100 millimeter vandring. Litt bratte vinkler gjør det litt skummelt å sette utfor de bratteste kneikene, men dette tas igjen i de tekniske klatringene. Sykkelen utmerker seg virkelig i klatringene. Selv med dekk med dårlig grep klarte man ved hjelp av god balanse i sykkelen og god teknikk, å buksére seg opp de vanskeligste kneikene. Formula R1-bremser tar deg trygt ned når det går nedover igjen. De er kanskje ikke de kraftigste bremsene på markedet, men de har god ergonomi og super modulasjon, ikke minst er de lette.


Konklusjon:

Til tross for lav vekt er det ikke inngått kompromisser på soliditet. Sykkelen føles tight og rask. Svært stiv. Denne sykkelen fungerer greit i terrenget, men briljerer virkelig når underlaget blir litt mindre rufsete. Skal du først ha hardtail for rittbruk vil vi anbefale denne på bakgrunn av vekt, soliditet og pris i forhold til konkurrentene.

Egenskaper
Klatring: 6
Utfor: 3
Stabilitet: 5
Svinger: 4

Opptur:
-Lett
-Solid kvalitetsinntrykk
-Todelt krank

Nedtur:
- Ikke så bra utfor
- Ingen fjernstyrt lockout

Utstyr
Ramme: Axman M6 (Tube-Tube fullkarbon)
Gaffel: Manitou R7 MRD 100mm
Skiftere: SRAM XO
Navgir: SRAM XO
Krankgir: SRAM XX
Bremser: Formula R1
Bremseskiver: Alligator Aries
Krank: FSA K-Force Light 386 (42/27)
Kranklager: FSA Ceramic
Felger: Stan's Olympic Disc
Felgtape: Stans Yellow Tape (5g)
Fornav: American Classic 130
Baknav: American Classic 225
Stem: FSA OS99
Styre: Truvativ Noir karbon 600mm
Setepinne: Woodman karbon 400mm Sete: Ritchey Streem WCS Carbon Frikrans: Shimano XTR (11-32)
Kjede: KMC X10SL
Dekk: Stan's The Raven (2.0)

Størrelser: S, M (testet), L, XL

Vekt: 7,7 kg

Web: www.nakamura.no

Tuning tips:
Bytt til grovere dekk ved behov.

Geometri str.: M
Topprør (effektiv lengde): 590mm
Seterør (c-t): 430mm
Styrerør: 105mm
Kjedestag: 420mm
Styrevinkel: 70.8 grader
Setevinkel: 73.0 grader

 

Tips en venn

Kommenter artikkelen

Kommentarer

I salg 4. mai

• 29er test - 8 sykler
• Giro d'Italia oversikt
• Slyngetrening
• Trenger vi sportsdrikk?
• 29er - passer det damer?
• Vegard Robinson Bugge
• Paris-Roubaix

Abonner på vårt nyhetsbrev:

Idium Portalserver 3.0idium webpublisering